Doprava zdarma pryč 1 155,00 Kč
Uložit do nákupního seznamu
Vytvořte nový nákupní seznam

Historie mobilních telekomunikací v Polsku

2022-10-28
Historie mobilních telekomunikací v Polsku

V současné době můžeme v naší zemi využívat několik různých operátorů mobilních sítí. Musíme však připomenout, že pouze čtyři operátoři budují obecně dostupné pokrytí, na kterém jsou založeny menší sítě. Do této skupiny patří: Orange, Play, Plus a T-Mobile. Více než 28letá historie mobilních telekomunikací v Polsku je mimořádně zajímavá. Proto jsme se rozhodli připomenout nejdůležitější události, které ovlivnily rozvoj mobilní telefonie v Polsku.

První mobilní síť v Polsku

V prosinci 1991 zahájil Centertel svou činnost v Polsku. Během následujících šesti měsíců společnost vyvinula infrastrukturu potřebnou ke spuštění první sítě. Mobilní telekomunikace v Polsku byla spuštěna 18. června 1992. V ten den spustil Centertel první síť. Zpočátku byly mobilní telefony vyhrazeny pro bohaté. Cena mobilních telefonů v té době často převyšovala nejmodernější moderní smartphony. Pouhé používání telefonní sítě bylo navíc spojeno s nemalými náklady. Přesto zájem o buňky neustále rostl. V roce 1995 mělo vlastní mobilní telefon více než 50 000 lidí.

Era a Plus - společnosti, které šíří buňky v Polsku

V roce 1996 byly spuštěny další dvě sítě: September 16 Era a October 1 Plus. Centertel přestal být monopolem a to způsobilo výrazný pokles cen za používání mobilních telekomunikačních služeb, čímž se mobilní telefony staly dostupnějšími. V té době byl tlustý kryt telefonu nepostradatelný. Majitelé mobilních telefonů se báli zničení tohoto drahého zařízení. Nutno ale přiznat, že tehdejší telefony byly extrémně odolné (v této věci byla lídrem Nokia). Noví operátoři způsobili revoluci ve službách na polském trhu. Era a Plus představily předplacenou nabídku. Takto se objevily karty s dobitím telefonu za určitou částku.

Jaké telefony jsme v průběhu let používali?

V devadesátých letech byl výběr mobilních telefonů v Polsku velmi omezený. Vedoucími značkami v té době byly: Alcatel, Ericsson, Siemens, Motorola a samozřejmě Nokia, která se u nás měla v následujících letech stát jedničkou. Byly to nezvykle velké, těžké a neskladné telefony, ale nikoho to nezajímalo. Luxus volání odkudkoli za to nepohodlí stál. Současná pouzdra na telefony pevně chrání vaše cenné telefony před poškozením.

Po vstupu do nového tisíciletí jsme zaznamenali úžasný technologický skok. Telefony byly stále lehčí a menší a byly vybaveny novými vymoženostmi: hudebním přehrávačem, barevným displejem a prvními fotoaparáty. Postupně však byla miniaturizace zastavena. Ve druhé dekádě 21. století se stále více prosazovaly první smartphony s velkou obrazovkou a vysokým rozlišením.

Kdy se v Polsku objevily první smartphony?

První smartphone navrhlo HTC v roce 2008. V únoru 2009 byl dostupný v Polsku. Výrobce mu dal jméno HTC Dream, ale vzhledem k tomu, že byl distribuován primárně prostřednictvím sítě T-Mobile, byl telefon známější jako T-Mobile G1. V té době ještě tato síť nebyla v Polsku dostupná, ale ovládala většinu akcií Ery. Odtud pochází polský název prvního smartphonu: Era G1. Telefon měl vysouvací Qwerty klávesnici, ale měl i dotykový displej. Tato funkce však nebyla k dispozici k datu vydání a až po aktualizaci Android 1.4 Cupcake.

Poté se vše seběhlo velmi rychle. V Polsku se objevily první smartphony LG a Samsung, které se na začátku druhé dekády 21. století těšily velké oblibě. Nepostradatelným prvkem výbavy bylo pouzdro na chytré telefony. Tehdejší zařízení byla velmi choulostivá a s astronomickými cenami nikdo neriskoval poškození telefonu. Dodnes pozorujeme nepřetržitý proces vylepšování telefonů. Moderní smartphony mají technické specifikace, kterými se ty nejlepší počítače před asi tuctem let nemohly pochlubit.

Doporučeno

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel