Doprava zdarma pryč 1 149,00 Kč
Uložit do nákupního seznamu
Vytvořte nový nákupní seznam

Roaming: pomocí mobilního telefonu v EU

2023-01-06
Roaming: pomocí mobilního telefonu v EU

Cestování po celém světě se stalo mnohem jednodušší a pohodlnější díky bezplatné mobilní komunikaci. Při cestě na dovolenou do zemí Evropské unie se nemusíme obávat dodatečných nákladů spojených s používáním mobilního telefonu. V celé Evropě však platí Fair Use Policy (FUP). Zohledňuje situace, kdy uživatel platí za používání svého telefonu v rámci Evropské unie. Zde můžete zjistit, za jakých okolností může být účtován další poplatek.

Co je to roamingová služba?

Podle zásad spravedlivého používání podléhají lidé, kteří používají svůj mobilní telefon v zahraničí, roaming. Pak využíváme pokrytí nabízené telekomunikačními stožáry zahraničních operátorů. Podmínkou je, abychom telefon používali častěji v naší domovské zemi. V jiné situaci automaticky porušujeme FUP, ale o tom za chvíli.

Ještě před pár lety bylo cestování do zahraničí spojeno s nutností nákupu roamingových služeb. Teprve pak jsme si mohli užívat spojení bez příplatku. Jinak bylo používání telefonu extrémně drahé. Roaming je dnes standardem všech operátorů působících v Evropské unii. Díky tomu se cestování po světě, zahraniční dovolené, ale i služební cesty staly mnohem pohodlnějšími.

Platí se za používání mobilního telefonu v EU příplatek?

Roamingový uživatel je osoba, která po určitou dobu využívá pokrytí nabízené zahraničními operátory mobilních sítí. Hlavně však takový člověk využívá služeb operátora vybraného v jeho domovské zemi. V takové situaci roamingová služba umožňuje použití mobilního telefonu v souladu s tarifem tuzemského poskytovatele služeb. Nicméně, Fair Use Policy (FUP) popisuje situace, kdy uživatel porušuje mezinárodní zákony. V takové situaci může operátor účtovat další poplatky související s používáním telefonu v EU.

Fair Use Policy (FUP) – co si musíme zapamatovat?

Podle FUP operátoři uplatňují soubor pravidel, která upravují spravedlivé a rozumné využívání roamingových služeb. Předpokládejme, že jedete na pár týdnů na dovolenou nebo služební cestu. V takové situaci se můžete pohybovat bez omezení bez obav z dodatečných nákladů. Problém začíná, když velmi často cestujete a trávíte více času mimo zemi, kde máte podepsanou smlouvu o poskytování telekomunikačních služeb.

Jak v takové situaci postupovat, záleží především na zvoleném operátorovi, i když fair use policy (FUP) velmi jasně popisuje situace, ve kterých lze účtovat další poplatky. Pokud operátor zjistí, že vaše používání mobilního telefonu porušuje pravidla FUP, obdržíte upozornění na nutnost změny rozsahu poskytovaných služeb. Pokud nedojde k žádné reakci, operátor po chvíli odešle druhou zprávu, která bude informovat o aktivaci dodatečných nákladů.

Jak se vyhnout dodatečným nákladům na FUP?

Pokud výrazně porušíme FUP, budeme muset platit vyšší sazby za používání mobilního telefonu až po dobu čtyř měsíců. Pokud se během této doby naše používání telefonu změní a bude opět v souladu s FUP, operátor se vrátí k nominálnímu tarifu v souladu se službou domácích uživatelů. Dobře, předpokládejme, že jedete na dlouhou cestu do zahraničí a riskujete, že porušíte pravidla FUP. Co v takovém případě dělat?

Jak jsme již řekli, v případě porušení pravidel zasílá operátor SMS o nutnosti změny rozsahu služeb. Můžeme kontaktovat našeho operátora a využít nabídku placeného roamingu, která nám umožní používat telefon podle národních sazeb. V praxi se vyplatí zajít před odjezdem k operátorovi, představit situaci a zeptat se na nejlepší nabídky šité na míru našim potřebám.

Doporučeno

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel