Doprava zdarma pryč 1 127,00 Kč
Uložit do nákupního seznamu
Vytvořte nový nákupní seznam

Stupně ochrany proti vodě pro mobilní telefon – jak je číst?

2022-09-16
Stupně ochrany proti vodě pro mobilní telefon – jak je číst?

Moderní smartphony potěší úžasnými fotoaparáty, které dokážou vytvořit fotografie srovnatelné s profesionálním fotografickým vybavením z doby před pár lety. Díky tomu je stále častěji používáme v lůně přírody, při hledání jedinečných záběrů. Mimořádně důležitým faktorem je zde voděodolnost telefonu. Zde popíšeme všechny stupně ochrany proti vodě a uvedeme oblíbené modely s vysokou voděodolností.

Vodotěsné telefony – pravda nebo lež?

To je vzhledem k osmibodové škále ochrany proti vodě dost matoucí téma. Teoreticky stačí nejnižší stupeň, aby se výrobce mohl pochlubit voděodolností. Vyznamenání si zaslouží značka Sony, která odstartovala éru velmi odolných a voděodolných zařízení. Další výrobci se rozhodli dohnat japonský koncern. Voděodolnost moderních smartphonů je fakt s velkým „ale“. Při výběru musíme zohlednit rozsah ochrany, o kterém nás informuje mezinárodní klasifikace.

Mezinárodní standard IP

Naprostá většina výrobců svá zařízení označuje v souladu s klasifikací IP. Znamená mezinárodní ochranu. Vedle těchto dvou písmen jsou dvě čísla. První číslice informuje o ochraně telefonu před pevnými předměty, jako je prach a nečistoty. Druhý obrázek se zaměřuje na ochranu proti vodě. V prvním kritériu je stupnice šestimístná, v případě voděodolnosti až 8místná. Nejvyšší klasifikace je tedy IP68.

Jak číst označení na stupnici IP?

Zde se zaměřujeme na voděodolnost telefonu, proto vyvineme pouze osmimístnou stupnici ochrany proti vodě. Štítky je třeba číst následovně:

1 - ochrana proti kapkám vody

2 - ochrana proti kapkám vody při výrazném naklonění telefonu

3 - ochrana proti stříkající vodě (max. 60 stupňů od svislice)

4 - ochrana proti stříkající vodě bez ohledu na polohu zařízení

5 - ochrana proti tryskající vodě (12,5 litrů za minutu)

6 - ochrana proti silným proudům vody (100 litrů za minutu)

7 - ochrana proti ponoření (až 30 minut v hloubce menší než 1 metr)

8 - ochrana proti ponoření vyšší než u hodnocení 7, stanovená v podmínkách mezi výrobcem a uživatelem. Takové hodnocení si zaslouží například iPhone 11, iPhone XS max, LG V40 a Sony Xperia 5.

Nejlepší smartphony s hodnocením IP68

Nejvyšší ochrana proti vodě jde většinou ruku v ruce se zařízeními, která se mohou pochlubit velmi dobrým telefonem. Výrobci dobře vědí, že takové telefony jsou častěji vystavovány drsným podmínkám. Níže jsou uvedeny nejoblíbenější telefony roku 2020, které se mohou pochlubit nejvyšší třídou odolnosti proti vodě:

  • iPhone 11
  • Samsung Galaxy Note 10 a 10 Plus
  • Samsung Galaxy S8
  • iPhone XS Max
  • LG V40
  • Sony Xperia 1
  • Sony Xperia 5
  • Huawei P30 Pro (hodnocení IP53 v běžné verzi!)
  • LG G7 ThinQ

Při výběru jednoho z výše uvedených telefonů si ověřte konkrétní podmínky stanovené výrobcem. Stupeň krytí IP68 se nerovná plné odolnosti proti ponoření. Víme, že takový telefon je schopen vydržet více než půlhodinové ponoření do vody s hloubkou větší než 1 metr. V praxi však má každý telefon kritický limit, při kterém se ochrana ukazuje jako nedostatečná. Další ochranou může být pouzdro na smartphone s dodatečným vodotěsným povlakem.


Dodatečná ochrana telefonu proti vodě

Pokud máte zájem o působivé fotografie pořízené ve vodě, potřebujete ponorný telefon, a proto by měla mít krytí IP67 nebo IP68. Dodatečnou ochranu může poskytnout voděodolné pouzdro na telefon. Co je obzvláště důležité, chrání všechny zásuvky, které mohou být poškozeny kontaktem s vodou. Vodotěsné pouzdro na telefon přitom nijak nesnižuje kvalitu pořízených fotografií. Proto jsou dobrým návrhem pro lidi používající svůj smartphone v extrémních podmínkách.

Doporučeno

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel